Wyszukiwanie kandydatów to dziedzina, w której nawet najmniejszy błąd daje się we znaki. Oczywiście, w komunikacji z drugą osobą możemy liczyć na wyrozumiałość. Niestety, w komunikacji z wyszukiwarką trudno o empatię 🙂
Co za tym idzie, często drobny błąd oznacza kompletny brak wyników wyszukiwania. Dziś przyjrzę się trzem podstawowym błędom, które powodują, że Twoje wyszukiwanie X-Ray Search nie działa. Zobaczysz jak szybko nauczysz się unikać!
X-Ray Search to szczególny wypadek użycia Boolean Search, który polega na przeszukiwaniu zasobów na jednej stronie jednocześnie. Jego podstawę stanowi komenda site: po której bez spacji wpisujemy nazwę domeny. Jeśli jednak wpiszemy nazwę domeny błędnie, nie odnajdziemy żadnego wyniku.
Żeby uniknąć tego prostego błędu polecam w pierwszej kolejności zawsze sprawdzić poprawność domeny. Może się zdarzyć, że błędnie wpisana domena istnieje – a więc przed użyciem komendy site: po prostu sprawdź, czy wpisana przez Ciebie domena to rzeczywiście to, czego szukasz 🙂
Każdy rekruter zdaje sobie sprawę, że słowa klucze i frazy kluczowe, jak np. nazwa stanowiska, mają swoje synonimy, z których również warto skorzystać podczas wyszukiwania kandydatów. Jeśli jednak omyłkowo połączysz je operatorem AND, nie odnajdziesz żadnych wyników.
Rozwiązanie jest oczywiście bardzo proste, zwłaszcza jeśli korzystasz z dokumentu sourcingowego, w którym zapisujesz słowa klucze dla danego projektu. Już tworząc dokument połącz wszystkie synonimy operatorem OR.
Osobiście lubię również, dla przejrzystości wpisanej przeze mnie kwerendy, zamknąć poszczególne grupy synonimów w nawiasie. Dzięki temu mogę się upewnić, że wewnątrz nawiasu użyłam operatora OR, a na zewnątrz – operatora AND.
Każda wyszukiwarka posiada swoją listę operatorów, z których możesz skorzystać. Pamiętaj, że wyszukiwarki wewnątrz platform czy baz danych (jak na przykład ATS) mogą korzystać z innych operatorów niż wyszukiwarki internetowe (jak Google czy Duck Duck Go).
Wyszukując za pomocą X-Ray Search upewnij się, że korzystasz z odpowiedniej wyszukiwarki i wiesz a jakich operatorów możesz skorzystać. Każdemu może zdarzyć się literówka – zupełnie się tym nie przejmuj!
Najlepiej będzie, jeśli operatory wykorzystywane przez Twoje ulubione wyszukiwarki będziesz mieć zawsze przed oczami. Przynajmniej przez pierwszy miesiąc korzystania z X-Ray Search. Dzięki temu unikniesz zapisywania niepoprawnych operatorów, lub wykorzystywania operatorów, które owszem, działają, ale w innej wyszukiwarce. Ze ściągą nie będziesz powielać błędnych zapisów, a co za tym idzie, szybciej przyswoisz sobie zapis poprawny.