Sourcing Summit to największa konferencja w Europie poświęcona wyszukiwaniu kandydatów. Definicja sourcingu pozostaje kwestią sporną, większość zgadza się jednak co do dwóch podstawowych elementów, które obejmuje: wyszukiwanie potencjalnych kandydatów i nawiązywanie z nimi kontaktu (kryjące się pod dumnie brzmiącym słowem engagement).
Konferencja trwa dwa dni, a jej uczestnicy to zarówno sourcerzy i rekruterzy jak i managerowie zarządzający zespołami czy całymi centrami rekrutacyjnymi. Prezentacje poruszają zarówno kwestie techniczne związane z wyszukiwaniem kandydatów w sieci, budowaniem i zarządzaniem procesami i nowymi trendami w rekrutacji.
Zaproszenie do udziału otrzymałam przez znajomą z branży. Jego organizator, Phil Tusing, chętnie daje szanse nowym prelegentom, tworząc dzięki temu wyjątkowy program wydarzenia. Podziwiam to podejście, bo daje ono głos nowym osobom na rynku – w tym również mi 🙂
Kiedy zostałam zaproszona do uczestnictwa w wydarzeniu nie miałam jasnego pomysłu na własną prezentację, ale moje własne doświadczenia związane z przeprowadzką i pracą w Londynie zainspirowały mnie do poruszenia kwestii kultury organizacyjnej.
Chyba wszystkim rekruterom bez względu na język, w którym pracują, znana jest idea „culture fit”. Ale czy rzeczywiście udaje nam się uchwycić zagadnienia związane z kulturą w ramach procesów rekrutacyjnych, które prowadzimy? Jak definiujemy kulturę i w jaki sposób sprawdzamy dopasowanie kulturowe kandydatów w procesie? Czy możliwe jest określenie dopasowania kulturowego przed rozmową z kandydatem, a więc na etapie sourcingu i jak miałoby wyglądać?
Właśnie to pytanie zainspirowało mnie do powrotu do teorii kultury, z którą zapoznałam się podczas studiów. Postanowiłam zbudować hipotetyczny model do odkodowywania preferencji kulturowych kandydatów już na etapie sourcingu, a więc jeszcze przed zaangażowaniem ich w proces rekrutacji. W wyniku tego powstała moja prezentacja:
Prezentacja została przyjęta na tyle entuzjastycznie, że otrzymałam zaproszenia do kolejnych wystąpień. Obecnie pracuję nad serią wpisów przybliżających tematykę kultury organizacyjnej w rektutacji, którą opublikuję na blogu.